Tapicernia Gdańsk
Tapicernia Gdańsk
Tapicernia Gdańsk
Tapicernia Gdańsk

Blog

Cover Image

Projektowanie luksusowych wnętrz. Tapicerowane meble i elementy wykończenia

Luksusowe wnętrza są pełne przepychu. Każdy element wydaje się w nich perfekcyjnie dopasowany, a zdobienia dodają smaku i daleko im do kiczowatych dekoracji. Wyposażenie takiego wnętrza aż kipi od wysokiej jakości tkanin i innych materiałów wykończeniowych. W nadawaniu luksusowego charakteru szczególną rolę mają tapicerowane meble i mniejsze elementy.

Tapicerowane meble

Większość osób, wyobrażając sobie luksusowy pokój dzienny, przed oczami ma sporą, pikowaną sofę. I słusznie – pikowane kanapy, sofy i narożniki są zazwyczaj sercem luksusowego salonu. W nowoczesnych aranżacjach nie przypominają one już stylu z czasów Ludwika XV, mają bardziej współczesne kształty. Cały czas jednak cechują się perfekcyjnym wykonaniem. Luksusowe, tapicerowane meble muszą cieszyć oczy. To oznacza, że powinny być idealnie wypchane, obite i wykończone. Jakość materiału użytego do obicia mebla ma ogromne znaczenie. Nie musi on być gładki, dobrze prezentują się też kwieciste wzory. Nie ma tu jednak miejsca na wyraziste ozdoby i dekoracyjne elementy. W salonie, poza sofą, nie powinno zabraknąć też tapicerowany puf lub podnóżków.

Inne elementy

W luksusowych wnętrzach usługi tapicerskie są wykonywane często w przypadku paneli ściennych czy też wezgłowia łóżka. Miękkie wezgłowie pełni nie tylko funkcję dekoracyjną w sypialni. Jest też niezwykle praktyczne na co dzień, gdy domownicy mają ochotę poczytać przed snem, lub zjeść podane do łóżka śniadanie. Tapicerowane panele na ścianach lub całe ściany w dekoracyjnej tapicerce wnoszą do wnętrza luksus, ale też i ciepło. Tapicerowane panele w stonowanych kolorach mogą być subtelniejszą dekoracją niż elementy sztukaterii, które dodają wnętrzom nieco surowości. Urządzenie wnętrza w stylu luksusowym nie jest łatwe. Wbrew pozorom przepych ma swoje granice, a zbytni rozmach może prowadzić do optycznego przeciążenia  wnętrza. Dlatego zaprojektowanie wnętrza warto zlecić doświadczonemu projektantowi, a wykonanie mebli – zdolnym tapicerom.

Wróć do bloga